Nemrut Dağı Milli Parkın ilkbahar görünümü


Nemrut Dağı Milli Parkı’nda zengin tarihi değerlerin yanında kültürel yapı da oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip ve bu miras günümüze kadar ulaşıyor. Köy evleri, kadınların günlük hayatlarında hala kullandıkları geleneksel renkli giysiler, el sanatları ve yöreye has yemekler korunan kültürel değerlerin önemli unsurları. Bazı bitki ve hayvan türleri yöre halkı kültürünün bir parçası olarak tıbbi, aromatik ve gastronomik maksatlarla hala kullanılıyor.

Hoşgörü, dayanışma ve saygıya dayalı geleneksel hayat tarzı; yöre halkının uyum içinde yaşamasına imkan tanıyor ve bu da ziyaretçilere misafirperverlik olarak yansıyor. Yöre halkı tarafından özel anlam atfedilen efsaneler, define öyküleri ve ziyaret edilen yatır, türbe ve ziyaretgâhlar da korunan yerel kültürel mirasın örnekleri arasında yer alıyor.

Milli parkta, günübirlik kamp alanları bulunuyor. Ayrıca milli park tabiat yürüyüşleri, yaban hayatı gözlemi ve fotoğraf meraklıları için seyrine doyum olmayan Dünyaca meşhur güneşin doğuşunun en güzel seyredilebileceği manzarasıyla foto safari gibi faaliyetler için eşsiz güzellikleri gözler önüne seriyor.

HABERLE İLGİLİ VİDEOLAR

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

NEMRUT DAĞI MİLLİ PARKI/KAHTA/ADIYAMAN

© Copyright 2017 Bilal Mente Nemrut Dağı Sitesi- Adıyaman tarihi yerler. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden                                                                                      kullanılamaz. Ramazan MENTE tarafından dizaynı yapıldı.