top of page

YENİ KALE TARİHÇESİ

 

 

Yeni Kale, 1699-1706 yılları arasında Kırım Hanlığı'na ait Kerch yarımadasında Osmanlı Türkleri tarafından yaptırılmıştır . Adı Yenikale anlamına Yeni Kalesi'ni de Türk ( yeni - yeni, lahana kale -). Kale İtalyan İtalyan olan İslam'a döndükten sonra Goloppo'nun rehberliğinde inşa edildi . Birkaç Fransız mühendisi de inşaatta yer aldı. [1]

Yeni-Kale, güçlü toplarla silahlanmış ve Kerch Boğazı kıyısında önemli bir stratejik yer tutmuştur . Kalede 25.000 m² alana kurulu olan iki toz dergisi, cephanelik, su deposu, yaşam evleri, hamam ve cami bulunuyordu . Yeni Kale'de yaklaşık 800 Türk ve 300 Kırım Tatar askeri görevlendirildi. Kalenin zayıf noktası , bölgede içme suyunun yetersiz olmasıydı, bu nedenle kaleden birkaç kilometre uzakta bulunan bir kaynaktan su getirmek için bir yeraltı su borusu yapıldı. Yeni-Kale de paşanın ikametgahı olarak görev yapıyordu .

Sırasında 1768-1774 Rus-Türk Savaşı Rus Ordusu işgal Kırım gelen takviye olsa 1771. yazında Osmanlı önceden gelmişti Türkler Yeni-Kale terk etmeye karar verdi. General Nikolay Borzov komutasındaki Rus birlikleri 21 Haziran 1771'de kaleye girdi. [2] Yeni-Kale komutanı olan Abaza Muhammed Paşa Sinop'a kaçtı ve padişah bir çok askeri başarısızlık yüzünden cezalandırıldı.

Sonra Küçük Kaynarca Antlaşması 1774, Kerç ve Yeni-Kale kale Rusya'ya devredilirken edildi. Kale, Taurida Valiliği'nin Kerch-Yenikale belediyesinin bir parçası haline geldi .

19. yüzyılda kale Ruslar tarafından askeri bir hastane olarak kullanıldı. 1880'lerden beri Yeni-Kale tamamen terk edildi.

Bugün Yeni-Kale kalıntıları turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Komşu ilçe Kerch da Yeni-Kale adlandırılır.

                                                                                                                                                           BİLAL MENTE       

bottom of page